Monte, de heuvel boven Funchal

Monte boven Funchal: de kabelbaan voor €16 enkel, de sleddes naar Livramento, de Monte Palace-tuin, het keizerlijk graf, de lijn naar de Botanische Tuin.

Enkele links op deze pagina zijn affiliate-links: als u daarboekt, kunnen wij een commissie verdienen zonder extra kosten voor u. Hoe dit werkt

Bezoekers in Funchal gaan bijna altijd naar Monte, en de meesten komen terug met de vraag of ze het wel goed hebben gezien. Het is een dag waard, geen uur: de parochie op de heuvel boven de stad heeft een kerk met het graf van een keizer, een tuin van 70.000 m², de sleddes die door de straten razen, een tweede kabelbaan naar de Botanische Tuin en het eindpunt van een levada-wandeling.

Monte is een parochie met 5.794 inwoners (in 2021), verspreid over 18,59 km² aan de helling boven Funchal. De meeste bezoekers komen per kabelbaan vanuit de oude binnenstad, die stijgt naar het bovendeelstation bij Largo das Babosas, €16 enkel of €22 retour. De sleddes, de carros de cesto, brengen bezoekers vervolgens in ongeveer 10 minuten ongeveer 2 km naar beneden naar Livramento. De kerk herbergt het graf van Keizer Karl I van Oostenrijk, die in ballingschap in Monte stierf op 1 april 1922, en de Monte Palace-tuin kost €18 voor een volwassene.

Monte, zijn tuin en de sledge met de rit omhoog geregeld.

Tuin en sledge

Funchal: Monte Tropical Garden & Sledge-rit met Tuk Tuk

Ongeveer 3 uur

De Monte Palace-tuin en de sledge

Meest beoordeeld

Funchal: Monte Sledge en Old Town Tour met Tuk-Tuk

Ongeveer 1 uur en 50 minuten

De sledge en de oude binnenstad in een korte tijdsslot

Omhoog komen

De veelgemaakte fout is om op het laatste moment in de rij te staan voor de kabelbaan. Deze sluit eerder dan veel mensen verwachten.

De kabelbaan Funchal-Monte vertrekt vanuit de oude binnenstad en stijgt naar het bovendeelstation bij Largo das Babosas 8, in Monte. Een enkele rit kost €16 en een retour €22; kinderen tot 6 jaar rijden gratis. Hij rijdt dagelijks vanaf 09:00 uur, met de laatste instap om 17:45 uur. Het uitzicht over de stad en de baai tijdens de klim is onderdeel van het bezoek.

De stadsbussen zijn de goedkopere manier om omhoog te komen: de routes 020 en 021 zijn beide genaamd Monte, en route 022 gaat naar Babosas, bij het kabelbaanstation. Een rit kost €2,05 aan boord of €1,45 met een vooraf betaalde GIRO-kaart.

Veel bezoekers combineren ze: de kabelbaan omhoog voor het uitzicht, de sledge omlaag, en een taxi of bus terug naar het centrum vanuit Livramento.

Een kabelbaancabine die omhoog beweegt met de stad Funchal en de baai zichtbaar op de achtergrond.De kabelbaan Funchal-Monte stijgt naar Largo das Babosas in Monte met uitzicht over de stad.

De kerk en de keizer

Bezoekers lopen vaak langs de kerk om bij de sleddes te komen en missen daardoor waarom deze belangrijk is.

De kerk van Nossa Senhora do Monte herbergt het graf van Keizer Karl I van Oostenrijk, die in ballingschap in Monte stierf op 1 april 1922 en hier begraven ligt. Er staat een bronzen standbeeld van hem ervoor, dat een beoordeling van 4,6 uit 48 reviews heeft.

Bezoek eerst de kerk, daarna de tuin, en laat de sledge voor het laatst over, omdat deze je naar beneden en weg van het dorp brengt.

In de buurt bevindt zich het Centro Interpretativo do Caminho de Ferro do Monte, aan Largo da Fonte, een klein informatiecentrum over de spoorlijn van Monte, met een beoordeling van 4,5 uit 12 reviews.

Een stenen kerkgevel met een bronzen standbeeld ervoor op een geplaveid plein.De kerk van Nossa Senhora do Monte herbergt het graf van Keizer Karl I van Oostenrijk.

De Monte Palace Tropical Garden

De fout is om de tuin een half uur te geven. Deze beslaat 70.000 m².

De Monte Palace Tropical Garden strekt zich uit over 70.000 m² aan de helling, met een collectie tegels en een klein museum onder de tuinen. Een volwassen ticket kost €18, en kinderen tot 14 jaar gaan gratis mee met een volwassene. Het Madeira Museum in de Monte Palace heeft een beoordeling van 4,7 uit 100 reviews.

De tuin sluit op stormdagen, zoals op 14 en 15 december in een eerdere mededeling, dus controleer het weer in de winter voordat je een bezoek plant.

Houd twee uur of meer uit om de tuin goed te belopen; de paden gaan de helling op en af. Met de kerk, de sledge en de lunch wordt Monte een hele halve dag.

★★★★★

Funchal: Guided Tuk Tuk Tour to Toboggan Rides & Old Town

★ 4.9 · 968 recensies

Monte, het startpunt van de sledge en de oude binnenstad met de tuk-tuk, in ongeveer 1 uur en 30 minuten.

De sleddes

Mensen verwachten vaak een pretparkattractie. De carros de cesto zijn een werkende traditie, en de rit eindigt ver van het centrum.

De sleddes zijn rieten sledes bestuurd door de carreiros, die al meer dan 100 jaar bezoekers vervoeren; de manden waren ooit een snelle manier om van Monte naar Funchal te dalen. De afdaling is ongeveer 2 km lang, naar Livramento, in ongeveer 10 minuten. Het kost €30 voor één persoon, €40 voor twee personen en €60 voor drie personen, tegen de eigen prijzen van de exploitant, die hoger liggen dan sommige reisgidsen nog publiceren.

De rit eindigt in Livramento, niet in het stadscentrum, en er wachten taxibussen daar voor de rest van de weg naar beneden. Plan die laatste etappe: een taxi, een bus, of een wandeling naar beneden.

De sledge is het deel van Monte waar de meeste bezoekers het langst aan blijven denken, en het is een eenrichtingsverkeer: eenmaal in Livramento zijn de kerk, de tuin en de kabelbanen weer omhoog de heuvel op. Bewaar dit voor het einde van het bezoek.

Prijzen en openingstijden in Monte

WatPrijsTijden of lengte
Kabelbaan vanuit Funchal€16 enkel, €22 retourDagelijks vanaf 09:00, laatste instap 17:45
Kabelbaan naar de Botanische Tuin€11 enkel, €16 retour09:00 tot 17:00, 1.600 m in ongeveer 18 minuten
Monte Palace Tropical Garden€18 voor een volwassene, onder de 15 gratis met een volwassene70.000 m²
Sledge€30 voor één, €40 voor twee, €60 voor drieOngeveer 2 km in ongeveer 10 minuten
Botanische Tuin van Madeira€18 voor ouder dan 12Dagelijks 09:00 tot 18:00
Kabelbaan vanuit Funchal
Prijs
€16 enkel, €22 retour
Tijden of lengte
Dagelijks vanaf 09:00, laatste instap 17:45
Kabelbaan naar de Botanische Tuin
Prijs
€11 enkel, €16 retour
Tijden of lengte
09:00 tot 17:00, 1.600 m in ongeveer 18 minuten
Monte Palace Tropical Garden
Prijs
€18 voor een volwassene, onder de 15 gratis met een volwassene
Tijden of lengte
70.000 m²
Sledge
Prijs
€30 voor één, €40 voor twee, €60 voor drie
Tijden of lengte
Ongeveer 2 km in ongeveer 10 minuten
Botanische Tuin van Madeira
Prijs
€18 voor ouder dan 12
Tijden of lengte
Dagelijks 09:00 tot 18:00

De kabelbaan naar de Botanische Tuin

Bezoekers dalen vaak op dezelfde manier terug als ze kwamen. Er is een tweede kabelbaan, en een tweede tuin.

Vanaf Monte rijdt de kabelbaan naar de Botanische Tuin naar de Botanische Tuin van Madeira: 1.600 m in ongeveer 18 minuten, van 09:00 tot 17:00 uur, met de laatste instap om 16:50 uur, elke dag behalve 25 december. Het kost €11 enkel en €16 retour voor volwassenen, €6 en €9 voor kinderen van 7 tot 14 jaar, en kinderen jonger dan 7 jaar rijden gratis; inclusief entree tot de tuin €19 en €24.

De Botanische Tuin van Madeira zelf kost €10 voor bezoekers ouder dan 12 jaar en €3 voor kinderen van 6 tot 12 jaar, en is dagelijks open van 09:00 tot 18:00 uur, behalve op Kerstdag.

De twee tuinen vormen een paar: de Monte Palace, met zijn tegelcollectie en museum aan de helling, en de Botanische Tuin van Madeira, waarvan de tickets worden vastgesteld door het regionale bosbouwinstituut, de IFCN, lager in de vallei. Een lus werkt goed: kabelbaan omhoog naar Monte, de kerk en de Monte Palace-tuin, de tweede kabelbaan naar de Botanische Tuin, en de bus naar beneden naar de stad.

Parochie
5.794 inwoners (2021), 18,59 km²
Omhoog komen
Kabelbaan, of busroutes 020, 021 en 022
Must-see
De kerk, de Monte Palace-tuin, de sleddes
Verder
Kabelbaan naar de Botanische Tuin
Wandeling
De Levada dos Tornos eindigt in Monte

Wandelingen en uitzichtspunten

De fout is om te denken dat Monte alleen voor de kabelbaan-toeristen is. Het is ook het eindpunt van een levada-wandeling.

De Levada dos Tornos-wandeling vanuit Palheiro eindigt in het dorp Monte, bij het bovendeelstation van de kabelbaan: 4 km, met een geschatte tijd van 3 tot 4 uur inclusief lunch. Het is geen geclassificeerd pad, dus er is geen reservering en geen toegangsprijs. Boven Monte gaat route 029 naar Curral dos Romeiros, het startpunt van het begaanbare gedeelte richting Camacha.

Voor het uitzicht is de Miradouro do Pico, aan de Caminho do Pico, beoordeeld met 4,7 uit 21 reviews, en de Miradouro do Largo das Babosas, bij het kabelbaanstation, met 4,4 uit 21 reviews.

De levada-wandelingen gids toont de Levada dos Tornos in wandelvolgorde.

★★★★★

Madeira: Best Viewpoints Guided Tuk Tuk Private Tour

★ 4.9 · 434 recensies

De uitzichtpunten boven Funchal met de tuk-tuk, privé.

Waar eten, en de dag plannen

Mensen slaan de lunch in Monte vaak over en eten terug in de stad. Er zijn een dozijn restaurants op de heuvel.

De meest beoordeelde zijn Pátio das Babosas, aan Largo das Babosas, beoordeeld met 4,6 uit 2.652 reviews, O Rústico, aan de Caminho do Monte, 4,5 uit 1.010, Restaurante Alto Monte, 4,2 uit 645, en Land Food & Coffee, 4,3 uit 516.

Een goede dag in Monte begint vroeg met de kabelbaan, bezoekt de kerk en de Monte Palace-tuin, neemt de sledge naar beneden naar Livramento, en eindigt met een taxi terug naar het centrum, of gaat verder met de tweede kabelbaan naar de Botanische Tuin. Monte ligt hoog boven de kust, dus neem een laagje extra kleding mee.

De website van de kabelbaan heeft de huidige prijzen en tijden, en de website van de kabelbaan naar de Botanische Tuin heeft zijn eigen. Voor de andere delen van de stad zie de buurtgids.

Veelgestelde vragen

Hoe kom ik bij Monte?

Met de kabelbaan vanuit de oude binnenstad, €16 enkel of €22 retour, of met de stadsbusroutes 020, 021 of 022.

Hoeveel kost de sledge-rit?

€30 voor één persoon, €40 voor twee personen en €60 voor drie personen, ongeveer 2 km naar beneden naar Livramento in ongeveer 10 minuten.

Waar eindigt de sledge-rit?

In Livramento, niet in het stadscentrum; daar wachten taxibussen voor de rest van de weg naar beneden.

Wie ligt er begraven in Monte?

Keizer Karl I van Oostenrijk, die in ballingschap in Monte stierf op 1 april 1922; er staat een standbeeld van hem voor de kerk.